Sodovkárna Lhota – Potštejn

V Novém roce Vás všechny opět vítám u našich webowek – a hned tu máme zajímavý SODO-LIMO příspěvek od Milana…děkujeme !

Sodovkárna v Malé Lhotě u Potštejna čp. 35.

krskek

Na reklamní fotopohlednici z roku 1929 je zachycen firemní dům čp. 35 Antonína Krska na nápoje uhličité, lihoviny a pálení slivovice. Majitel Antonín Krsek se svou ženou Růženou pózují před firemní budovou, kde snímek ukazuje i dva služební vozy na rozvoz vyrobeného zboží s firemní reklamou.

Sodovkárna, Antonín Krsek, od roku 1926, do 18. 7. 1936
znovu pokračuje ve výrobě od roku 1941 do 1950
Antonín Krsek * 1882 Podřezov, část Vamberka čp. 15, majitel sodovkárny

Na začátku dvacátých let koupil Antonín Krsek neobydlený, zchátralý dům čp. 35, který se nacházel naproti jejich hostinci. Tam nechal postavit dům s velkým dvorem, vybavil vnitřní prostory na výrobu sodovek, limonád, ovocných šťáv a v roce 1926 začal s výrobou a prodejem. Později živnost rozšířil o palírnu slivovice a lihovar.
Na začátku třicátých let kopil Antonín Krsek dům čp. 139 v Chocni na rohu náměstí vedle Panského domu, kam převedl výrobu lihovin. Svou zavedenou živnost v Malé Lhotě po desetiletém provozu pronajal od 28. února 1936 do 21. února 1941 Františku Šutovi. V roce 1941 znovu přebírá Antonín svou živnost a pokračuje dál ve výrobě sodové vody až do uzavření živnosti v roce 1950.

Sodovkové lahve jsou ve velké většině z čirého skla, ale známé jsou i modré a zelené. Nápis na lahvi Sodovkárna Lhota-Potštejn používal Antonín Krsek. Jeho jméno KRSEK je napsáno červeným písmem na porcelánovém patentu, viz obrázek.

krsekpatent

Sodovkárna, František Šuta, od 28. 2. 1936 do 21. 2. 1941

František Šuta * 1900 v Chropini, okr Kroměříž, na pět let v Malé Lhotě čp. 35

Nájemce František Šuta v pronajaté sodovkárně Antonína Krska pokračoval ve výrobě dalších pět let od 28. února 1936 do 21. února 1941. Tento společník fy. NÁPOJA – družstva pro výrobu sodové vody v Hradci Králové, byl držitelem koncese na výrobu sodové vody a limonád.
Sodovkové lahve používal po Antonínu Krskovi, tj. s litým nápisem Sodovkárna Lhota-Potštejn. Později si také nechal vyrobit lahve se jménem Fr. Šuta a na porcelánové patenty ŠUTA modrým a ŠUTA zeleným písmem.

suta235suta
Sodovková lahev Františka Šuty
Porcelánový patent s modrým nápisem

Milan Sedláček, Záměl

Související příspěvky


1 komentář z Sodovkárna Lhota – Potštejn

  1. dobrý den, máme 2ks lahví sodovkárna Lhota- Potštejn. Mají tyto lahve nějakou cenu? děkuji Lípová

Komentáře jsou uzavřeny.