Možná vlastníte, či jste si ve svém sběratelském životě prostě jednoduše všimli lahvičky s výrazným nápisem V.ŠÁMAL…..Objevuje se povětšinou ve 2 variantách – s vyšším, výrazným „patičkovým“ písmem, či menším silnějším (viz.obrázek )
Z adresáře a popisu politického okresu Turnovského z roku 1903 od V.Kudrnáče se dozvídáme, že Václav Šámal provozoval v tzv. Zámeckém okrese, části obce Malý Dub , živnost Prodej piva v láhvích.
Ze stejného místa také pochází konkurent V.Šámala – Karel Hák, jehož láhve v několika variantách také velmi dobře sběratelská obec zná…..
Někde v 16. století získal Šámal z Bosně u Mn.Hradiště od hraběte Waldsteina povolení provozovat řeznictví a šenk piva, což mu vydrželo až do cca poloviny 20.století, jak jsme vyčetl z kroniky obce Boseň, kde je uveden hostinec u 3 lip, který provozoval a vlastnil Václav Šámal a pak jeho syn…Václav Šámal byl mimo jiné i významný občan činný v politice….lahev přisuzuji k této hospodě, stále stojící , i vzhledem k nálezům uvedených typů lahví v okolí Mnichova Hradiště…ale kdoví ……
Mas pravdu, Petre. Mohlo jit o stejnou osobu. Samalovy lahve se nalezly spolecne i s temi Hakovymi take u Ceskeho Dubu. A jako distributor lahvoveho piva a majitel hospody zaroven by mel dvojnasobnou motivaci k pouzivani lahvi. Jasny dukaz ovsem chybi. Adresare nicmene podchycuji pusobnost Samala na obou mistech. A k tomu jeste uvadi Jana Samala jako hostinskeho v nedalekych Hradcanech.H