Z cvikovského měštanského pivováru se nám toho moc nedochovalo….byť pivovar to byl na svou dobu poměrně velký, v regionu dominantní a bohatý. I dnes se do Cvikova vrátilo vaření piva, což je skvělý počin páně Jakoubka.Vraťmě se ale o cca 100 let zpátky. Cvikovský pivovar sběratelům dodnes dělá vrásky na čele. První nápisové láhve o objemu 0,5 litru ( litrovka zatím neexistuje ) se objevují až na sklonku 20. a 30.let
O cedulích, sklenkách ani nemluvě – je jich jak pověstného šafránu.
Zachovaly se ovšem lahve pivní, a jak bylo zmíněno o objemu 0,5 litru. Poměrně jednoduchý text BÜRGERBRAU ZWICKAU nahradil kolem r 1935 text KLEISBRÄU ZWICKAU jelikož pivovar začal používat ochrannou známku KLEISBRÄU – neboli Pivovar Klíč podle známého kopce nad nedalekou obcí Svor.
Poměrně vzácnou variantu z počátku lahvování cvikovského provozu jsme nedávno zařadili do sbírkového fondu. Jedná se evidetně o odlišnou formu hnědé půlitrovky s nápisem BÜRGERBRÄU ZWICKAU. Dle provedení formy a použité skloviny řadíme tuto lahev do portfolia sklárny Otto Löwy Tischau ( Mstišov ), jenž neslavně proslula ve 20. a 30.letech sic levnými, zato nekvalitními láhvemi. A tento “ pokus “ nevyšel ani ve Cvikově, kde se právovárečníci zřejmě ihned poté vrátili k osvědčenému dodavateli – sklárně Mühlig Union Ústí nad Labem.